Lipiec 20, 2017

Stres

Jaki jest najskuteczniejszy środek na stres? Oczywiście: nie denerwować się, ale jak wiadomo nie jest to łatwe zadanie. Wielu z nas nie zastanawia się tak naprawdę, jakie jakie negatywne skutki w naszym organizmie może poczynić narażenie na takie obciążenie. Przyjrzyjmy się jednak w tej chwili zjawisku znanym jako stres oksydacyjny: czym jest i co robić, żeby mu zaradzić? Dobrze wiedzieć więcej na ten temat, ponieważ na stres oksydacyjny jesteśmy narażeni non-stop, nawet w tym momencie… W jaki sposób więc należy postępować, żeby mu przeciwdziałać, i jak radzić sobie ze stresem?

Co to jest stres oksydacyjny?

Kiedy zdolność do obrony naszych komórek jest mniejsza, w takim momencie pojawia się stres oksydacyjny. W naszych komórkach pojawia się zbyt duża liczba wolnych rodników. W wyniku tego dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy liczbą antyoksydantów, inaczej przeciwutleniaczy, a prooksydantami, czyli utleniaczami. Stres oksydacyjny ma zresztą duży wpływ na cały organizm i w rezultacie może wywołać choroby, czasem groźne i przewlekłe. Nie jest to więc wyłącznie kwestia wyglądu, zmarszczek i gładkiej skóry.

Aby zapobiegać takiemu wypadkowi każdy z nas powinien zatroszczyć się o to, aby organizm był odporny na stres, czyli silny i zdrowy. Wiedza na temat tego, jak radzić sobie ze stresem, będzie tutaj informacją najważniejszą.

Jak radzić sobie ze stresem?

Wysiłek fizyczny jest jednym z z najbardziej dostępnych i najlepszych pomysłów na stres. Pomimo iż organizm męczy się, umysł odpoczywa. Gromadzimy siły do dalszych działań, dajemy ujście negatywnym emocjom, przez co je wyciszamy.

Na stres najlepsze będą też nasze ulubione czynności, jak ulubiony film, książka, albo rozmowa z najbliższymi. Grunt to potrafić odczytywać sygnały, jakie wysyła własny organizm, on nam powie najlepiej jak radzić sobie ze stresem.